Cudowna podróż przez Raumę w Finlandii

Cudowna podróż przez Raumę w Finlandii

Kate, pełna przygód Kate składa się z powiązań partnerskich. Jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem tych linków, zarobię prowizję bez dodatkowych kosztów. Dziękuję!

Podziel się na Twitterze
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Pinterest
Udostępnij na e -mailu

„Rauma? Dlaczego tam idziesz?” Raz po raz Finns zadał mi to pytanie. Z pewnością Rauma to dobre miejsce, ale czy zrobiłbyś wszystko, aby tam pójść?

„Dwa witryny światowego dziedzictwa”, odpowiedziałbym z uśmiechem. Stare miasto Rauma jest znane z tego, że jest największym drewnianym starym miasteczkiem w krajach nordyckich i jednym z najbardziej nieskazitelnie zachowanych drewnianych starych miast w Europie. Oprócz Old Rauma, na obrzeżach miasta, znajduje się miejsce pochówku Samallahdenmäki.

Odkąd jadiłem do Finlandii na festiwal muzyki kameralnej Kuhmo, postanowiłem przedłużyć swój czas i odwiedzić kilka innych obszarów. Helsinki był dany, a Rauma wydawało się, że dobrze byłoby odwiedzić.

Miejsca światowego dziedzictwa mogły mnie tam sprowadzić – ale Rauma mnie wysadziła. To była najważniejsza niespodzianka lata i jedno z moich ulubionych miejsc w najnowszej pamięci.

Te zdjęcia są powodem, dla którego powinieneś przyjechać do Rauma.

Piękna stara Rauma

Im więcej w ciągu ostatnich kilku lat wpadłem w fotografię, tym bardziej martwię się światłem. Złe światło może teraz zepsuć mój dzień; Dobre światło może mnie zachwycić.

Obudziłem się do burzy w Rauma, ale zanim wyruszyłem z aparatem, słońce wyszło, zawoalowane za cienkimi chmurami, a światło było absolutnie idealne.

A temat nie może być lepszy. Spójrz na te niesamowite drewniane domy.

Te porcelanowe psy są czymś, co widzisz w całej Rauma. Jako oznaki lojalności zostali umieszczone na zewnątrz, ilekroć żeglarz w domu nie był na morzu. Kiedy wrócił, zmierzą się do wewnątrz.

Życie w Rauma obracało się wokół morza. Jego pozycja w Zatoce Bothnia pozostawiła ją w głównym środowisku do żeglowania do Szwecji i całej Europy Północnej.

Widzisz wpływ do dziś – wszystko w Rauma wydaje się mieć motyw morski. Od przedmiotów w sklepach z projektami domów, takich jak Kodinonni na starym mieście, po statki w butelkach po kościoły z ogromnymi statkami umieszczonymi przy wejściu, nie ma wątpliwości, że to miasto zostało opracowane dla jego odpornych żeglarzy.

Muzeum morskie Rauma było punktem kulminacyjnym. Jest pełen niesamowitych artefaktów i sprawiają, że jest coraz bardziej zorientowany na technologię, z tabletami i interaktywnymi eksponatami.

Mają także restaurację, w której możesz wypróbować popularne jedzenie dla żeglarzy z powrotem w DY: Lapskoussi. Lapkoussi to mieszanka wołowiny, ziemniaków, marchwi, cebuli i innych warzyw korzeniowych, gotowanych i puree w kropelkę, podawaną ze stopionym masłem na wierzchu.

„Nie martw się – nie wygląda dobrze, ale smakuje wspaniale”, Finowie zapewnili mnie raz po raz. “Spodoba Ci się.”

Cóż, mieli rację. Nie wyglądało dobrze – ale smakowało fantastycznie. Zjadłem każdy kęs i zgarnąłem resztę chlebem. Muszę nauczyć się, jak to zrobić!

Sztuka i kultura

W całej Rauma widać drewniane rzeźby ludzi zerkających w różnych lokalizacjach na starym mieście i poza nią. Wielu dobrze znanych to pani Rauma, wizualizowana powyżej, siedząca na ławce obok jej torebki.

Te rzeźby są dziełem Kerttu Horila, który ma studio na starym mieście. Możesz odwiedzić jej studio i zobaczyć jej najbardziej obecne prace. Ma także piękny ogród wypełniony znacznie więcej rzeźb.

W drodze z miasta zobaczysz trzy kobiety w wodzie biegnące z żaby!

Podobał mi się ten.

Piękna koronka

Rauma jest znana ze swojej ręcznie wykonanej koronki i widać ją na wystawie w całym mieście.

Każdego lata Rauma obchodzi koronkowy tydzień, prezentując ich najdrobniejsze ręcznie wykonane prace, a każdego roku posiadają agentów z innego europejskiego miasta znanego z koronki. Być może pamiętasz, że poszedłem do kochającej koronki Idrija w Słowenii w lipcu. Cóż, gościli Lacemakers z Idrija niedawno!

Po wyjeździe do Idrija i Rauma tego lata zastanawiam się, czy mógłbym odebrać koronki jako hobby.

To znaczy czasochłonne hobby. Widzisz pracę, którą wykonuje ta dama?

Każdy z tych Starbursts zajmuje osiem godzin. Osiem godzin na jednymburstie gwiazd. A jej ręce latają.

Na wodzie

Po dniu zwiedzania Maritime Rauma nadszedł czas, aby wyjść na wodę.

Tutaj zostałem zaproszony na przejażdżkę łodzią z moją przewodnikiem Irene i jej mężem Tuomo – i Nekku, wieloma uroczym psem na świecie.

Pomeranian w kamizelce ratunkowej. Nie potrzebuję dziś nic więcej.

Jedną dobrą rzeczą w doświadczeniu Finlandii latem było zobaczenie, jak bardzo atletyczni Finowie na świeżym powietrzu świętują cieplejsze miesiące. Chodzi o wyjście na łódź, kajakiem lub na rowerze, napompowanie krwi przez cały dzień, a następnie uderzenie w saunę i pływanie, gdy słońce spada.

Nie potrzebujesz przyjaciela z łodzią na zakup, aby odkryć archipelag. Moja sugestia? Zrób łódź na jedną z wysp! Odwiedź Finlandnull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *